Zastosowanie podnośników w inżynierii lotniczej

Podnośniki koszowe wykorzystywane są do serwisu samolotów i silników odrzutowych. Zapewniają łatwy i bezpieczny dostęp do różnych części maszyny, a na platformie oprócz serwisanta mogą być podnoszone również wszystkie niezbędne do pracy narzędzia i urządzenia. Podnośniki wykorzystywane w sektorze lotniczym mogą zostać zmodyfikowane zgodnie z wymogami i specyfiką pracy serwisantów.

Podnośniki koszowe to uniwersalne urządzenia o wszechstronnym zastosowaniu w różnych pracach na wysokościach — platforma robocza zapewnia optymalny poziom bezpieczeństwa. Podnośniki koszowe dzielą się na:

  • Przegubowe – charakteryzują się dużym zasięgiem roboczym. Podnośniki przegubowe pozwalają na wykonywanie prac w szerokim zakresie i mogą być wykorzystywane nawet w bardzo trudno dostępnych miejscach. Co więcej, podnośnik nie musi być ustawiony bezpośrednio pod miejscem pracy, ze względu na możliwość wychyłu bocznego.
  • Teleskopowe – dzielą się na jedno lub wieloczłonowe a poszczególne segmenty wsuwają się jeden w drugi. Podnośnik teleskopowy musi zostać ustawiony bezpośrednio pod miejscem pracy.

Na końcu ramienia hydraulicznego w każdym podnośniku znajduje się kosz, czyli platforma robocza.

Podnośniki koszowe do obsługi technicznej samolotów

W sektorze lotniczym sprawdzają się zarówno podnośniki teleskopowe, jak i przegubowe. Ich zadaniem jest podnoszenie ludzi i sprzętów na określoną wysokość. Są to urządzenia o napędzie spalinowym i elektrycznym dostosowane do pracy w warunkach zewnętrznych oraz wewnątrz hal i hangarów. Dzięki podnośnikom koszowym prace serwisowe przy maszynie trwają znacznie krócej i przebiegają w bezpieczny sposób, a czas przestoju samolotu jest zredukowany do niezbędnego minimum. W podnośniku można transportować jednego lub kilku pracowników, w zależności od udźwigu maszyny i ilości potrzebnego w trakcie pracy sprzętu.