Zastosowanie podnośników teleskopowych w rolnictwie

Współczesne gospodarstwa rolne nie mogłyby sprawnie funkcjonować bez różnego rodzaju maszyn i urządzeń, które znacznie usprawniają i rozszerzają zakres wykonywanych na co dzień prac. Oprócz typowych maszyn rolniczych coraz częściej zastosowanie znajdują również podnośniki teleskopowe, które do tej pory kojarzone były przede wszystkim z branżą budowlaną. Tymczasem również w rolnictwie ich rola okazuje się coraz bardziej istotna.

Podnośnik teleskopowy obok (a może zamiast?) ciągnika

Wiadomo, że na gospodarstwie rolnym nie może zabraknąć ciągnika, tymczasem wielu rolników przyznaje, że podnośniki teleskopowe okazują się równie niezastąpione w ich codziennej pracy. Ich coraz częstsze zastosowanie w różnych branżach wynika przede wszystkim z szerokiego spektrum opcji, jakie oferują. To uniwersalne maszyny, które mogą wykorzystane do różnych zadań. Niektóre modele używane są wręcz jako wielofunkcyjny sprzęt rolniczy, podobnie jak ciągnik.

Podnośnik teleskopowy może być wyposażony w odpowiedni osprzęt niezbędny do realizacji konkretnych prac. Idealnie nadaje się do przenoszenia różnych materiałów sypkich czy dużych elementów, takich jak palety czy kontenery. Teleskopowe ramię, wiele opcji sterowania i napęd na cztery koła sprawiają, że urządzenie to pozwala na znacznie wydajniejszą i sprawniejszą pracę niż przy użyciu ciągnika wyposażonego w ładowacz czołowy. Za sprawą wideł, łyżek czy chwytaków można wykorzystać podnośnik teleskopowy do nabijania snopków. Świetnie sprawdza się również podczas transportu słomy, siana, zielonki, a także przy niektórych pracach polowych.

Wynajem podnośnika teleskopowego

Niektórzy rolnicy decydują się na zakup własnego podnośnika teleskopowego, ale istnieje też opcja wypożyczenia niezbędnego sprzętu na czas wykonywania określonych prac. To korzystna finansowo opcja, jeśli nie możemy pozwolić sobie na zakup sprzętu oraz późniejsze jego utrzymanie. Największe zainteresowanie podnośnikami teleskopowymi można zaobserwować oczywiście w okresie najbardziej intensywnych prac polowych.