Zastosowanie podnośników przy pracach konserwatorskich

Podnośniki koszowe to urządzenia dźwigowe wyposażone w platformę roboczą. Na podeście może znajdować się kilku pracowników wraz ze specjalistycznym sprzętem, którego zamocowanie ze względu na spore gabaryty do pasa monterskiego byłoby niemożliwe. Z poziomu podestu można w bezpieczny sposób wykonywać różne prace na wysokości – również konserwatorskie. Podnośnik ułatwi odnawianie elewacji i prace remontowe na dachu. Jest to zdecydowanie bezpieczniejsze i wygodniejsze rozwiązanie niż montaż rusztowania, co zwykle jest dość czasochłonne. Platforma robocza umożliwi szybkie dotarcie praktycznie w każde miejsce.

Jaki podnośnik wybrać do prac konserwatorskich?

Podnośniki mogą mieć różny udźwig, który definiuje maksymalną wagę personelu i sprzętów oraz napęd – dostępne są podnośniki z silnikiem elektrycznym i spalinowym. Silnik spalinowy doskonale sprawdzi się na trudnym terenie, a napęd elektryczny dostosowany jest między innymi do prac wewnątrz obiektów. Prace konserwatorskie na wysokościach wewnątrz obszernych obiektów można wykonywać z platformy podnośników nożycowych elektrycznych. Są to urządzenia, które ustawia się bezpośrednio pod miejscem prac. Podnośniki nożycowe unoszą platformę w pionie, a trakcie unoszenia prostują się skrzyżowane ramiona.

Do prac konserwatorskich przy elewacjach i dachach lepiej wybrać podnośnik koszowy teleskopowy, który pozwala na dotarcie w trudno dostępne miejsca. Przegubowe ramię może ustawić platformę roboczą w najbardziej dogodnym miejscu, niekoniecznie nad pojazdem. Zadania wykonywane z zastosowaniem podnośnika teleskopowego wykluczają konieczność podjeżdżania pod sam budynek, ponieważ kosz może poruszać się także w płaszczyźnie poziomej. Jest to bardzo cenne udogodnienie przy pracach konserwatorskich – ciężki podnośnik nie niszczy terenu wokół obiektu.