Zalety podnośników z wysięgiem bocznym

Wykonywanie wszelkiego rodzaju prac na wysokościach wymaga zastosowania odpowiedniego rodzaju sprzętu. Musi on zapewniać pełne bezpieczeństwo, komfort pracy, szerokie pole widzenia oraz dostęp do wysoko, często trudno położonych miejsc. Właśnie dlatego przedsiębiorcy oraz pracownicy wielu branż – w tym budowlanej, elektrycznej czy przemysłowej – cenią sobie podnośniki ze względu na ich uniwersalność oraz wygodę użytkowania. Z ich pomocą zadania są wykonywane efektywnie i w najkrótszym możliwym czasie, na czym zależy zarówno klientowi, jak i wykonującej zlecenie firmie. Jednymi z najczęściej stosowanych maszyn tego typu są podnośniki przegubowe. Czym się wyróżniają i gdzie mogą okazać się niezastąpione? Wyjaśnimy w dalszej części wpisu.

Czym wyróżniają się podnośniki przegubowe?

Podnośniki przegubowe łączą w sobie zalety podnośników teleskopowych oraz koszowych. Wszystko to za sprawą wysięgnika bocznego zaopatrzonego w przeguby, który nie tylko pozwala wykonywać pracę na dużych wysokościach (nawet do 40 metrów), ale także operować ramieniem w dowolnym kierunku (opcja obrotu o 360 stopni). W ten sposób można bez większego problemu dotrzeć do wskazanego miejsca, omijając ewentualne przeszkody znajdujące się pomiędzy platformą a resztą maszyny – można to zrobić ponad barierą, bądź przedostać się ramieniem wokół niej. Podnośnik przegubowy jest niezastąpionym urządzeniem również w tych sytuacjach, gdy w pobliżu miejsca pracy usytuowany jest inny obiekt budowlany. Wysięgnik pozwala go z łatwością ominąć, nie powodując przy tym żadnych szkód i zachowując wszelkie zasady bezpieczeństwa.

Podnośniki przegubowe są dostępne zarówno w wersji spalinowej (z napędem 4×4), jak i elektrycznej. Te pierwsze sprawdzają się najlepiej przy zadaniach wykonywanych na zewnątrz – nadają się przede wszystkim do pracy w trudnych warunkach terenowych, na nierównej bądź nieutwardzonej powierzchni. Dzięki zasięgowi oraz zachowywaniu odpowiedniej stabilności mogą one dotrzeć wszędzie tam, gdzie nie mógłby sobie poradzić np. podnośnik nożycowy. Znów podnośniki przegubowe elektryczne oferowane przez firmę RENT-LIFT są chętnie wykorzystywane wewnątrz obiektów, ponieważ są wyposażone w specjalne niebrudzące opony. Ich dodatkową zaletą umożliwiającą działanie w zamkniętych pomieszczeniach jest brak emisji spalin oraz kompaktowe wymiary pozwalające na łatwą obsługę nawet na ograniczonej przestrzeni.

Do jakich prac mogą być stosowane podnośniki z wysięgiem bocznym?

Podnośniki zaopatrzone w specjalny wysięg boczny mogą być z powodzeniem stosowane przy montażu wszelkiego rodzaju instalacji oraz reklam, naprawie linii wysokiego napięcia, wykonywaniu serwisu ulicznego oświetlenia czy zakładaniu klimatyzacji. Doskonale sprawdzają się również przy malowaniu, myciu okien, rozbiórkach, remontach, przeprowadzaniu różnego rodzaju prac konserwacyjnych, jak również wszędzie tam, gdzie niezbędne jest wykonanie precyzyjnego zadania pomiędzy dwiema konstrukcjami budowlanymi. Ze względu na duży zasięg roboczy oraz doskonałą mobilność wysięgnika są często wykorzystywane przez firmy świadczące usługi porządkowe, np. zajmujące się przycinaniem gałęzi lub wycinką suchych, chorych drzew. Znów mniejsze modele zasilane elektrycznie nadają się do pracy wewnątrz hal produkcyjnych, magazynów czy hurtowni.