Z jakich podnośników korzysta się przy wycinaniu gałęzi?

Podnośniki koszowe idealnie sprawdzają się podczas wycinki gałęzi nawet w trudno dostępnych miejscach. Pilarz wynoszony jest na podeście na odpowiednią wysokość i może swobodnie manewrować sprzętem. Szczególna trudność wiąże się z przycinaniem gałęzi drzew znajdujących się w pobliżu budynków mieszkalnych oraz bezpośrednio nad dachami, a także obok linii energetycznych, które łatwo jest uszkodzić upadającymi konarami. Wówczas drzewa przycina się kawałek po kawałku, począwszy od cieńszych fragmentów i na grubszych skończywszy. Koszt wynajęcia podnośnika jest niewspółmiernie niski w stosunku do szkód, jakie można wyrządzić w wyniku nieostrożnej pracy.

Zabiegi na drzewach, jakie wykonuje się z użyciem podnośnika koszowego to:

  • Usuwanie obumarłych gałęzi
  • Formowanie koron drzew
  • Likwidacja uszkodzonych drzew lub ich fragmentów
  • Wycinka selekcyjna
  • Cięcia pielęgnacyjne

Podnośnik koszowy jest zatem powszechnie wykorzystywanym sprzętem przez leśników oraz ekipy zajmujące się pielęgnacją terenów zieleni w miastach.

Przycinanie drzew na wysokości ze zwyżki a kwestie bezpieczeństwa

O ile niższe drzewa i gałęzie można przycinać z użyciem przycinarki teleskopowej, tak usunięcie uschniętych konarów na dużej wysokości stanowi nie lada wyzwanie. Podnośnik koszowy zapewniają stabilną przestrzeń roboczą dla pilarza i umożliwiają dotarcie na duże wysokości i w trudno dostępne miejsca z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Kosz jest obudowany, a pracownik przypina się linami do punktu asekuracyjnego, co zmniejsza ryzyko upadku.

Regularne przycinanie drzew ma służyć bezpieczeństwu – suche konary mogą połamać się w czasie wichury i spaść na pobliskie domy. Poza tym prace pielęgnacyjne mają zapewnić zdrowy i piękny wygląd drzewa. Ingerencja w drzewo zawsze musi być zasadna, dlatego usuwanie gałęzi zwykle ogranicza się do niezbędnego minimum.