Wysokość robocza jako ważny parametr przy wyborze podnośnika      

Wybór podnośnika uzależniony jest od tego, do czego ma on zostać użyty. Z jego pomocą zawiesisz szyld, naprawisz lampę uliczną, wyremontujesz dach, umyjesz elewację i dokonasz wielu innych prac na wysokościach. Podczas wypożyczenia uwzględnij maksymalny udźwig, wysięg boczny, gabaryty, sposób zasilania i wysokość roboczą. To od tych czynników zależy, czy dany podnośnik będzie użyteczny do wykonania wybranego zadania.

Podnośniki nożycowe 

Wybór podnośnika pod względem maksymalnej wysokości powinien dotyczyć wymiaru, jaki jest potrzebny do wygodnego wykonania określonej pracy. Warto jednak wybrać wysokość roboczą z pewnym zapasem, aby błędy w pomiarach nie doprowadziły do tego, że sprzętu nie da się użyć. Podnośniki nożycowe mają wysokość roboczą sięgającą średnio:

  • 6-9 m,
  • 9-11 m,
  • 11-13 m,
  • 13-18 m.

Dzięki temu, że są mobilne, stosuje się je do rozstawiania scen, prac termomodernizacyjnych, mycia okien i wielu innych precyzyjnych robót na wysokościach sięgających do kilkunastu metrów. Podnośniki elektryczne, ze względu na brak wytwarzanych spalin, można także używać we wnętrzach budynków.

Podnośniki teleskopowe 

Przy pewnych zastosowaniach podnośniki nożycowe nie są wystarczające. Wysięg na kilkanaście metrów może wymagać podnośnika teleskopowego. Montowane w tych urządzeniach ramienia są proste lub przegubowe (łamane). Ważną cechą jest zasięg boczny, którego pozbawione są podnośniki nożycowe. Im wyższa wysokość robocza, tym mniejszy będzie zasięg boczny. Podnośniki teleskopowe tak jak nożycowe występują w wersjach elektrycznych i spalinowych. Mogą więc być stosowane zarówno do prac wykonywanych na świeżym powietrzu, jak i w ogromnych halach i magazynach wysokiego składowania.

Podnośniki na przyczepach 

Podnośniki koszowe na przyczepach mają zminimalizować wagę oraz wysokość przejazdową, co umożliwia pracę np. w podwórkach starych kamienic, gdzie nie może wjechać samochód. Dzięki optymalnej masie rozłożonej na platformie nośnej można ich używać na delikatnych podłożach takich jak hale sportowe. Pod tym względem są bardziej mobilne niż podnośniki samochodowe. Nie trudno także dowieźć je na daleko położone miejsce. W czasie pracy pojazd, który go przyciągnął, może być używany w innym celu. Za pomocą podnośników teleskopowych na przyczepach można uzyskać pełny obrót ramienia i bardzo duży wysięg boczny.