Wybór podnośnika: spalinowy czy elektryczny?

Jedną z podstawowych cech, jaka rozróżnia podnośniki dostępne obecnie na rynku, jest rodzaj ich zasilania. Pod tym względem możemy wyróżnić podnośniki elektryczne lub spalinowe. Typ napędu powinien być dobierany przede wszystkim pod względem specyfiki zastosowania konkretnego modelu podnośnika. Od charakteru realizowanych prac zależy, które urządzenie sprawdzi się najlepiej w konkretnym środowisku. Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na to, czy prace będą wykonywane na otwartej przestrzeni, czy też w hali, w których nie można dopuścić do emisji spalin i nadmiernego hałasu.

Podnośniki spalinowe

Podnośniki spalinowe przeznaczone są niemal wyłącznie do prac na zewnątrz budynków, gdyż emitują spaliny i zanieczyszczenia z silników. Jedynie w wyjątkowych przypadkach stosowane są wewnątrz obiektów, ale tylko takich, które są odpowiednio wentylowane i cechują się dużą powierzchnią (mimo wszystko jednak nie jest to zalecane). Jednocześnie podnośniki spalinowe gwarantują doskonałą wydajność oraz sprawność podczas robót nawet w trudnym terenie. Dzięki zastosowaniu silników o sporej mocy z powodzeniem znajdują zastosowanie podczas wymagających prac budowlanych. Niektóre modele mogą pracować nawet na grząskim, nierównym terenie. Często wyposażone są w napęd na cztery koła. To doskonałe rozwiązanie również w przypadkach, gdy nie ma możliwości skorzystania z dostępu do zasilania.

Podnośniki elektryczne

Podnośniki elektryczne są zasilane bateriami, dlatego co jakiś czas będą wymagać ładowania. Od pojemności baterii zależy, jak długo dane urządzenie będzie mogło pracować. Jest to doskonała opcja w przypadku prac realizowanych wewnątrz pomieszczeń. Są to urządzenia ciche i nie wydzielają spalin. Zapewniają więc komfortowe warunki do pracy pracownikom, którzy w czasie pracy podnośnika również znajdują się wewnątrz obiektów. Oczywiście znajdują też zastosowanie podczas niektórych robót wykonywanych na zewnątrz. Trzeba jednak pamiętać, że wyposażone są w silniki zasilane bateriami, dlatego też ich moc i wytrzymałość bywają nieco mniejsze niż urządzeń spalinowych. Nie sprawdzą się też podczas działań na grząskim gruncie.

Podnośniki elektryczne będą doskonałym rozwiązaniem podczas prac na terenie hal, magazynów i wewnątrz innego rodzaju obiektów, a także wszędzie tam, gdzie liczy się cicha praca i brak emisji szkodliwych zanieczyszczeń.