Uprawnienia na podesty w zależności od rodzaju podnośnika.

W przypadku konieczności przeprowadzenia prac na wysokości nie wystarczy wynająć podnośnik koszowy, ważne jest bowiem również posiadanie odpowiednich uprawnień do pracy na nich. Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na pytanie, jakie uprawnienia należy mieć do prac na podeście w zależności od rodzaju podnośnika.

Gdzie uzyskać uprawnienia do pracy na stanowisku operatora podnośnika koszowego?

Chcąc zająć się pracą na podnośnikach, trzeba posiadać uprawnienia, które nadawane są przez Urząd Dozoru Technicznego. Punktem wyjścia do przejścia określonego typu szkolenia jest posiadanie prawo jazdy kategorii B lub C. W zależności od rodzaju maszyny należy ukończyć właściwy moduł szkolenia. Wyróżnia się podnośniki teleskopowe wolnobieżne o dużym wysięgu i regulowanym ramieniu. Innego rodzaju maszyną są podnośniki koszowe, wyposażone w specjalny kosz, a ramię, do którego jest przymocowany,  znajduje się na mechanicznym pojeździe kołowym na ciężarówce. Podnośniki nożycowe dysponują mechanizmem podnoszącą z dwoma ramiona skrzyżowanymi ze sobą, gwarantujące nadzwyczajna stabilność platformy.

Biorąc pod uwagę powyższy podział maszyn zwyżkowych Urząd UDT wyróżnia szkolenia na pojazdy w dwóch kategoriach II P — obejmujące podesty ruchome wiszące, stacjonarne i masztowe, oraz I P — na podnośniki nożycowe wolnobieżne, koszowe samojezdne (zwyżki), podesty przewoźne montowane do pojazdów.

Kto może pracować na podestach ruchomych?

Do pracy na podestach potrzebne jest zatem posiadanie odpowiedniego prawa jazdy, a także odbycie kursu na podesty ruchome, który powinien zakończyć się egzaminem przed komisją Dozoru Technicznego. Uprawnienia wydawane są w ciągu miesiąca od zdanego egzaminu na czas nieokreślony. Dlatego w przypadku wielu prac najlepszym rozwiązaniem dla firm jest wynajem podnośnika z operatorem. Nasi pracownicy posiadają udokumentowaną wiedzę nie tylko praktyczną dotyczącą obsługi maszyny, ale też umiejętności praktyczne jak poruszanie się na placach manewrowych, czy też po placu budowy.