Różnice między podnośnikami teleskopowymi a teleskopowo-przegubowymi.

Prowadzenie prac na wysokości wymaga korzystania ze sprzętu, który nie tylko pozwoli szybko i sprawnie osiągnąć miejsce, w którym mają one być wykonywane, ale także zagwarantuje pełne bezpieczeństwo. Najlepszym, a zarazem najbardziej opłacalnym sposobem na ich wykonanie będzie wynajem podnośników teleskopowych. Przekonajmy się, jakie są dostępne rodzaje urządzeń tego typu i czym się od siebie różną.

Podesty ruchome przejezdne i ich rodzaje

Urządzenia przeznaczone do wygodnego wykonywania prac na wysokości to tzw. podesty ruchome przejezdne, nazywane potocznie zwyżkami. Występują one jako podnośniki nożycowe lub koszowe, różniąc się swoim zakresem działania oraz konstrukcją. W podnośnikach nożycowych platforma robocza może być unoszona wyłącznie w pionie, podnośniki koszowe dają możliwość przemieszczania jej również w poziomie bez zmiany położenia podwozia, na którym są zamontowane. Wśród podnośników koszowych można jednak spotkać kilka różnych rozwiązań, jeżeli chodzi o mechanizm podnoszenia.

Podnośniki przegubowe i teleskopowe

W podnośnikach przegubowych kosz jest podnoszony za sprawą pracy ramienia, które składa się z segmentów połączonych ze sobą wahadłowymi przegubami. Osiągnięcie wysokości roboczej następuje po rozłożeniu kolejnych segmentów. Inaczej wygląda to w podnośnikach teleskopowych. Tu również mamy do czynienia z przynajmniej trzema połączeniami przegubowymi – jednym w miejscu połączenia ramienia z podstawą oraz dwoma na elemencie łączącym kosz z ramieniem, co umożliwia stałe utrzymywanie go w płaszczyźnie poziomej. Kosz przesuwa się jednak w górę w miarę wysuwania się teleskopu.

Podnośniki przegubowo-teleskopowe

Podnośniki przegubowo-teleskopowe są efektem połączenia obu konstrukcji. Zwykle mają one kilkusegmentowe ramię przegubowe oraz element teleskopowy zamontowany na odcinku łączącym je z koszem. Konstrukcje tego rodzaju zapewniają większą elastyczność i ułatwiają docieranie do miejsc trudno dostępnych. Gwarantują one zarówno osiąganie dużej wysokość podnoszenia, jak i zapewniają spory wysięg boczny.