Podnośniki w zastosowaniach magazynowych

Podnośniki towarowe są sprzętem wręcz niezbędnym szczególnie w większych magazynach. Ciężko byłoby bez ich udziału przenieść większe ilości towaru na regały wysokiego składowania. Dzięki podnośnikom zwiększa się więc bezpieczeństwo i komfort pracy w danym magazynie. Ma to duże znaczenie w przypadku, gdy kartony są duże i ciężkie, a mimo to musimy je sprawnie umieścić na znacznej wysokości.

Jak działają podnośniki na magazynie?

Jeśli nasz magazyn na co dzień obsługuje duże ilości towarów, które muszą trafiać na wysokie półki, albo być z nich przenoszone do załadunku, to wyposażenie w taki sprzęt, jak podnośniki jest koniecznością. Jednak jeśli takie sytuacje zdarzają się sporadycznie, a urządzenie będzie potrzebne raczej raz na kilka dni czy tygodni, to może warto rozważyć wypożyczenie podnośnika. Wówczas nie musimy martwić się jego utrzymaniem, a jedynie płacimy za czas, w jakim go użytkujemy. Jeśli wynajmiemy urządzenie z operatorem, to nie będziemy musieli również przejmować się koniecznością zatrudnienia pracownika z odpowiednimi kwalifikacjami lub jego przeszkoleniem.

Przenoszenie dużych ilości i dużych ładunków ręcznie lub tylko z wykorzystaniem wózków widłowych, może być w niektórych przypadkach bardzo niewygodne i niebezpieczne. Dlatego warto korzystać ze specjalnych podnośników, które pozwolą na dopełnienie zasad BHP, a cała praca zostanie wykonana precyzyjnie i na czas.

Czy na każdym magazynie potrzebny będzie podnośnik?

Oczywiście nie. Wszystko zależy od jego wielkości, a może raczej wysokości. Jeśli korzystamy z regałów wysokiego składowania i umieszczamy towary na dużych wysokościach, to wykorzystanie podnośnika staje się wręcz konieczne, czasem zwyczajnie nie ma możliwości, aby towar dotarł na miejsce w inny sposób, szczególnie, jeśli jest to na półce niemal pod sufitem. Profesjonalne urządzenia są niezbędne i często obowiązkowe. Dlatego warto zastanowić się, czy nie powinniśmy takiego kupić lub wynająć do naszej firmy. Szczególnie jeśli czeka nas praca z towarem na większych wysokościach.