Podnośniki terenowe – kupić czy wynająć?

Prowadząc działalność związaną z pracami w terenie – np. budowlaną czy oscylującą wokół energetyki – często musimy korzystać ze specjalistycznego sprzętu służącego do określonych zadań. Czy jednak warto wydawać firmowy budżet np. na zakup własnych podnośników terenowych? Może lepszym rozwiązaniem jest tu raczej wynajem? Sprawdźmy to!

Zakup a wynajem podnośników terenowych

Rozważając zakup podnośnika terenowego – lub kilku takich maszyn – powinniśmy przede wszystkim wziąć pod uwagę ich wysokie ceny, które w zależności od modelu i jego stanu mogą sięgnąć nawet setek tysięcy złotych. Co więcej, w przypadku zakupu podnośników z drugiej ręki koszty te mogą okazać się niewiele niższe – ich konserwacja i serwisowanie będą bowiem częstsze i bardziej inwazyjne, niż w przypadku nowego sprzętu. Tymczasem wynajem podnośników będzie obejmował profesjonalny serwis i konserwację wynajmowanych maszyn – to zaś oznacza, że w momencie dokonania transakcji otrzymujemy urządzenie w doskonałym stanie i z aktualnym dozorem technicznym, nie musimy więc troszczyć się o to sami.

Czy jednak oznacza to, że zakup własnego sprzętu to rozwiązanie, które ma wyłącznie wady? Oczywiście, że nie. Zakup podnośników ma jednak sens przede wszystkim wtedy, gdy jesteśmy pewni, że będziemy z nich często i regularnie korzystać oraz gdy specyfika pracy jest jednolita i będziemy w stanie wykonać ją dzięki wybranej maszynie. Warto więc zdecydować się na tę opcję, gdy działalność naszej firmy wiąże się z codzienną koniecznością użytkowania tych maszyn, a jednocześnie czujemy, że nasza pozycja na rynku jest na tyle pewna, byśmy mogli pozwolić sobie na spore inwestycje w sprzęt należący do przedsiębiorstwa. Dlatego jest to doskonały pomysł raczej w przypadku większych przedsiębiorstw o ugruntowanej reputacji, niż małych firm, które dopiero rozpoczynają swoją działalność – tym bardziej, jeśli jej charakter nie wymaga częstego użytkowania podobnego sprzętu.

Nie oznacza to oczywiście, że wszystkie małe firmy powinny poprzestać na wynajmowaniu podnośników – warto zdecydować się na nie na samym początku aktywności, a po jakimś czasie zdecydować na podstawie zysków i strat, czy zakup podnośnika będzie stanowił lepszą alternatywę.