Podnośniki przegubowe – specyfika działania i zastosowanie

Podnośniki znajdują obecnie bardzo szerokie zastosowanie i wykorzystywane są w wielu branżach. Znacznie usprawniają realizację prac wykonywanych na wysokościach pracownikom w firmach budowlanych, montażowych czy świadczących usługi porządkowe. Rodzajów podnośników jest kilka, a wśród nich urządzenia przegubowe, które wyróżniają się wszechstronnością i możliwością użycia nawet w różnorodnych warunkach.  

Najważniejsze cechy podnośników przegubowych

Podnośnik przegubowy to podwozie samobieżne wyposażone w specjalny wysięgnik, który umożliwia realizację prac na wysokościach. Podnośniki ze specjalnym wysięgiem bocznym wpływa na zwiększenie zasięgu roboczego za sprawą wysuwanego ramienia, dzięki czemu można dostać się na znacznie większą odległość.

Dzięki zastosowaniu przegubu w systemie ramion urządzenie jest kompaktowe, a jednocześnie potrafi podnieść pracowników na znaczną wysokość. Duży zasięg boczny ułatwia dostęp do pola pracy, gdzie nie mógłby dojechać np. podnośnik nożycowy.

Zapewniają unoszenie na stosunkowo duże wysokości (niektóre modele sięgają nawet 40 m) zachowując przy tym odpowiednią stabilność. To zdecydowanie zwiększa zakres ich zastosowań.

Gdzie wykorzystywane są podnośniki przegubowe?

Jak już zostało wspomniane, zakres zastosowań podnośników przegubowych jest bardzo szeroki. Najczęściej wykorzystywane są do takich prac jak np. mycie okien, prace elektryczne, remontowe, budowlane na obiektach zamkniętych ze względu na brak możliwości poruszania się po drogach publicznych. W zależności od sposobu zasilania energią można wyróżnić też modele, które nadają się do pracy wewnątrz pomieszczeń, np. hal, magazynów czy hurtowni. Okazują się przydatne podczas modernizacji lub usuwania awarii w linii produkcyjnych, gdzie ze względu na zagęszczenie urządzeń brak jest bezpośredniego dostępu do pola pracy.

Warto przy tym pamiętać, że w koszach podestów przegubowych ilość osób, jakie mogą przebywać jest określona przez producenta, najczęściej są 2 osoby, których masa wraz z ładunkiem nie może przekroczyć dopuszczalnych norm dla danego urządzenia. Jak każdy podest ruchomy podlega kontroli UDT.

Wynajem podnośników przegubowych

Podnośniki przegubowe to wszechstronne urządzenia, jednak koszt ich zakupu może być dość wysoki. Dlatego korzystną alternatywą dla wielu przedsiębiorstw jest wynajem podnośników przegubowych. To rozwiązanie umożliwia nam dopasować typ urządzenia do konkretnej inwestycji jak również wymianę sprzętu na różnych etapach prac np. w czasie budowy nowych obiektów rozpocząć pracę na podnośnikach przegubowych wyposażonych w silniki spalinowe o napędzie 4×4 a skończywszy na urządzeniach o napędzie elektrycznym (akumulatory) na białych niebrudzących kołach.