Podnośniki nożycowe: elektryczne czy spalinowe?

Podnośniki nożycowe to urządzenia, które umożliwiają transport ludzi, narzędzi, materiałów itp. na pożądaną wysokość. Wykorzystywane są przede wszystkim podczas prac budowlanych, chociaż nie jest to ich jedyne zastosowanie. Używane są również m.in. przez ekipy sprzątające, straż pożarną czy firmy zajmujące się pielęgnacją roślin. Zapotrzebowanie na podnośniki nożycowe jest bardzo duże, dlatego wciąż powstają nowe maszyny, wyposażone w szereg różnorodnych udogodnień. Podstawowego podziału podnośników dokonujemy na podstawie stosowanego napędu, który może być elektryczny lub spalinowy.

Krótka charakterystyka podnośników spalinowych

 

Podnośniki wyposażone w silniki spalinowe to solidne, wytrzymałe urządzenia, które sprawdzają się świetnie w przypadku zaawansowanych i wymagających prac. Działają długo i sprawnie nawet na trudnym terenie. Bardzo często wykorzystywane są więc w pracach budowlanych. Jednak pamiętać należy, że ze względu na emisję spalin i zanieczyszczeń, które wydobywają się z silników spalinowych, ten rodzaj podnośników nie może być stosowany przy działaniach realizowanych wewnątrz budynków.

Podnośniki spalinowe doskonale radzą sobie nawet w ekstremalnych warunkach, np. na grząskim i nierównym terenie.

 

Specyfika podnośników elektrycznych

 

Podnośniki elektryczne zasilane są z akumulatorów trakcyjnych, które wymagają ponownego ładowania po określonym czasie działania. Czas ten zależy od typu urządzenia oraz intensywności pracy.

Dla ułatwienia ładowarki są w pełni automatyczne i zasilane ze standardowych źródeł 230 volt.

Urządzenia elektryczne przystosowane są do pracy wewnątrz budynków, aczkolwiek niektóre modele mogą być wykorzystywane również na zewnątrz. Zwykle na podnośniku lub w instrukcji znajduje się specjalne oznaczenie, które informuje nas, czy dany model może być zastosowany również na zewnątrz obiektów i jakie z tym wiążą się ograniczenia np. dopuszczalna prędkość wiatru, ilość osób na podeście i maksymalny przechył maszyny.

Podnośniki elektryczne działają cicho, nie wydzielają spalin i nie powodują emisji szkodliwych zanieczyszczeń. Warto jednak pamiętać, że silniki zasilane akumulatorami są nieco mniej wytrzymałe niż silniki spalinowe, dlatego też ten rodzaj podnośników przeznaczony jest do pracy głównie na utwardzonym i w miarę równym terenie. Niemniej świetnie sprawdzają się podczas prac wymagających precyzji czy podnoszenia delikatnych materiałów. Obecnie większość podnośników w kompaktowych rozmiarach dostępna jest właśnie w wersji elektrycznej. To doskonałe rozwiązanie w przypadku, gdy podnośnik ma być używany głównie na terenach hal, magazynów czy w innych miejscach a maszyny powinny działać cicho i bez emisji spalin.