Podnośniki nożycowe czy koszowe? Który wybrać?

Podnośniki to urządzenia dźwigowe, które stosowane są przede wszystkim podczas różnorodnych prac realizowanych na wysokościach.

Stanowią istotny element systemu transportu bliskiego, pozwalając na przemieszczanie się ludzi i materiałów pionowo, czyli w górę i w dół, a także poziomo. Zdecydowanie ułatwiają realizację wielu zadań, a także podnoszą poziom bezpieczeństwa. Zakres ich zastosowań jest bardzo szeroki. Używane są m.in. podczas wysokościowych prac budowlanych, montażu i konserwacji elementów oświetlenia, przy robotach konserwacyjno-porządkowych, myciu okien, naprawy i malowaniu dachów itd.

Rozróżniamy kilka rodzajów podnośników, które różnią się sposobem podnoszenia. Wśród nich popularnością cieszą się podnośniki nożycowe oraz koszowe. W tym wpisie podpowiemy, czym charakteryzują się te dwa typy maszyn dźwigowych.

Specyfika podnośników nożycowych

Charakterystyczną cechą podnośników nożycowych są krzyżujące się ramiona, które działają niczym nożyce. Są one wyposażone w platformy robocze napędzane hydraulicznie, które podnoszą się pionowo — w górę i w dół — bez wysuwu bocznego. Zabezpieczeniem platformy jest barierka ochronna. Sterowaniem podnośnika nożycowego zajmuje się operator, który przy użyciu pulpitu sterowniczego na bieżąco czuwa nad jazdą czy podnoszenie i opuszczaniem podestu.

Podnośniki nożycowe wykorzystywane są w różnych dziedzinach, w tym m.in. budownictwie i rolnictwie. Służą do pracy zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz obiektów, np. w halach magazynowych. Pozwalają na transport ludzi oraz stosunkowo lekkich przedmiotów na niezbyt dużą wysokość. Bardzo dobrze sprawdzają się podczas takich prac jak np. malowanie, montaż, konserwacja obiektów itp.

Doceniane są przede wszystkim za swoją niezawodność, łatwość w eksploatacji i utrzymaniu. Nie zapewniają zbyt dużego zasięgu wysokościowego, jednak oferują w zamian funkcjonalność i mobilność.

Podnośniki koszowe — czym się wyróżniają?

Podnośniki koszowe to urządzenia podnośnikowe o różnym typie konstrukcji. Jest to rodzaj urządzeń dźwignicowych, które montowane są na podwoziu samochodowym, co odróżnia je od podnośników nożycowych. Ze względu na występowanie różnych typów podwozi samochodowych, jak i rodzajów samych podnośników koszowych, jest to podest uniwersalny, wykorzystywany do różnorodnych prac na wysokościach. Montując podnośnik na małym pojeździe, można pracować nawet w wąskich i niskich miejscach roboczych.

Tym, co wyróżnia i łączy wszystkie modele podnośników koszowych, jest ramię z zamontowanym na końcu koszem do transportu bliskiego ludzi. W praktyce jednak poszczególne modele podnośników koszowych mogą różnić się między sobą m.in. wielkością, konstrukcją, zasadami działania ramienia czy zabezpieczeniem kosza.