Podnośniki nożycowe: budowa, zastosowanie, bezpieczeństwo
Dodano: 2019-02-28Podnośnik nożycowy to wielofunkcyjne urządzenie, które wykorzystywane są przede wszystkim do podnoszenia ludzi, narzędzi i małych elementów montowanych przez pracowników. Mogą być wykorzystywane również do pionowego podnoszenia osób. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa konstrukcji podnośnika nożycowego, a także przedstawimy przykłady jego zastosowania.
Podnośnik nożycowy – bezpieczeństwo konstrukcji
Kluczowymi elementami konstrukcyjnymi podnośników nożycowych są krzyżujące się ramiona (stąd też nazwa), a także platforma wyposażona w barierki ochronne, które zabezpieczają pracowników przed upadkiem. Praca podnośnika polega na powolnym podnoszeniu i opuszczaniu podestu, jak również przejeżdżania dzięki zastosowaniu napędu kół. Operator przy wykorzystaniu pulpitu sterowniczego umieszczonego na podeście ma możliwość sterowania jazdą oraz podnoszenia i opuszczania podestu na żądaną wysokość. Wiele z tych urządzeń umożliwia powolne przejeżdżanie nawet z uniesioną platformą, co znacznie skraca czas pracy. Aby spełnić wysokie normy bezpieczeństwa, podnośniki nożycowe wyposażone są w hydrauliczne zawory bezpieczeństwa (zamki), jak również elektroniczne systemy zabezpieczeń jak poziomice oraz systemy przeciążeniowe.
Oprócz wszystkich zastosowanych elementów konstrukcyjnych, które mają zapewniać bezpieczne działanie podnośnika, kluczową rolę odgrywa zawsze jego operator posiadający uprawnienia wydane przez UDT, który jest odpowiedzialny za odpowiednie przygotowanie urządzenia do pracy, a następnie stałe nadzorowanie przebiegu działań. Musi on dbać o przestrzeganie przepisów BHP, a także regularnie kontrolować stan techniczny podnośnika.
Przykłady zastosowania podnośników nożycowych
Podnośniki nożycowe znajdują zastosowanie przede wszystkim przy transporcie ludzi i niewielkich stosunkowo lekkich przedmiotów na niezbyt dużą wysokość. Pozwalają w organizacji ruchu pomiędzy różnymi poziomami terenu. Znajdują powszechne zastosowanie w branży budowlanej np. malowanie obiektów, montaż drobnych konstrukcji, przy konserwacji urządzeń przemysłowych.
Z praktycznego punktu widzenia podnośniki nożycowe doceniane są przede wszystkim za swoją niezawodność i łatwość w utrzymaniu. Chociaż ich zasięg wysokościowy nie jest zbyt duży, to jednak wyróżniają się funkcjonalnością i mobilnością. To sprawia, że bardzo często okazują się znacznie lepszym rozwiązaniem niż rusztowania. Można je użytkować na różnych podłożach po prawidłowym doborze modeli z wielorakiej gamy urządzeń. Operatorzy do dyspozycji mają podesty o napędzie elektrycznym na białych niebrudzących kołach, a skończywszy na maszynach wyposażonych w silniki spalinowe o napędzie 4×4 z podporami, które umożliwiają stabilizację urządzenia na krzywym podłożu. Jednocześnie urządzenia te zapewniają wygodną obsługę, co przekłada się na efektywność pracy.