Podnośniki nożycowe a masztowe- różnice
Dodano: 2021-08-16Prace na wysokościach wymagają użycia specjalistycznych sprzętów, które zapewnią stabilne i bezpieczne podniesienie pracowników, narzędzi lub materiałów. Do tego celu wykorzystuje się podnośniki, które znajdują szerokie zastosowanie w branży budowlanej, eventowej oraz reklamowej. Na rynku dostępnych jest wiele modeli tych urządzeń, z czego każdy z nich przeznaczony jest do wykonywania innego rodzaju zadań. Różnice wynikają m.in. z ich budowy, maksymalnego udźwigu, maksymalnej wysokości roboczej oraz sposobu obsługi. Wśród znanych rodzajów podnośników wymienić można podnośniki nożycowe oraz masztowe. W poniższym artykule przeczytasz o różnicach między nimi oraz poznasz ich zastosowania.
Jakie są różnice między podnośnikami nożycowymi a masztowymi?
Podnośniki nożycowe służą do podnoszenia obiektów lub ludzi w pionie. Tym samym mogą się poruszać wyłącznie na linii góra – dół. Ich cechą charakterystyczną są krzyżujące się profile, które wyglądem przypominają nożyce. Dzięki ich podwójnej konstrukcji podnośniki nożycowe wyróżnia duża stabilność, a montaż barierek na platformie roboczej sprawia, że pracownicy są dostatecznie chronieni przed upadkiem z wysokości. Wysokość robocza podnośników nożycowych może mieć nawet 17 m, z kolei udźwig niektórych modeli osiąga ponad 900 kg. Ponadto duża platforma robocza poza unoszeniem ciężkich materiałów umożliwia też podnoszenie kilku osób jednocześnie. Tego rodzaju podnośniki znajdują zastosowanie zarówno w pracach na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków.
Podnośniki masztowe w przeciwieństwie do podnośników nożycowych to małe i kompaktowe urządzenia najczęściej wykorzystywane do pracy wewnątrz budynków. Zwykle zastępują tradycyjne drabiny w halach przemysłowych, zakładach produkcyjnych czy wielopowierzchniowych sklepach. Są zwinne, a ich stosunkowo niewielkie rozmiary umożliwiają przewożenie windami czy wykonywanie manewrów między przeszkodami w centrach logistycznych. Ich największym atutem jest wysięg boczny oraz obrotowa wieżyczka, która umożliwia dostęp do wymagających miejsc na wysokościach. Zarówno maksymalny udźwig, jak i maksymalna wysokość robocza podnośników masztowych jest mniejsza niż w przypadku podnośników nożycowych. Na platformie roboczej w zależności od udźwigu zwykle mieści się natomiast maksymalnie 2 lub 3 pracowników.