Podnośniki koszowe – bezpieczna realizacja prac na wysokościach

Podnośniki koszowe umożliwiają wykonywanie prac na wysokościach, zapewniając przy tym bezpieczeństwo i podnosząc komfort realizowanych zadań. Stanowią mobilną alternatywę dla standardowych rusztowań. Z uwagi na ich uniwersalny charakter używa się ich do różnorodnych zastosowań.

Działanie podnośników koszowych

 

Podnośniki koszowe zaliczane są do grupy podestów ruchomych samojezdnych. Na ramieniu hydraulicznym zamontowany jest specjalny kosz lub platforma, na której może bezpiecznie stanąć człowiek, który następnie podnoszony jest na pożądaną wysokość. Ramie zamontowane jest na samochodzie dostawczym lub ciężarowym i przystosowane jest do unoszenia ludzi wraz z niezbędnymi do pracy narzędziami (wartość maksymalnego obciążenia zależy od typu podnośnika). W ten sposób ludzie mogą realizować różnorodne prace na wysokościach w bezpiecznych warunkach.

Przeznaczenie podnośników koszowych

 

Podnośniki koszowe znajdują powszechne zastosowanie. Są to urządzenia mobilne, więc doskonale sprawdzają się w sytuacjach, kiedy nie można lub nie opłaca się montować rusztowania.

Bardzo często używane są podczas prac budowlanych, np. przy wykonywaniu elewacji na najwyższych piętrach budynków. Stosowane są też podczas prac wykończeniowych i konserwacyjnych. Z ich zastosowaniem bardzo często czyści się fasady budynków. Okazują się bardzo przydatne podczas mycia okien czy czyszczenia dachów oraz pielęgnacji zieleni. Oprócz tego wykorzystywane są podczas prac elektrycznych na wysokościach. Powszechnie stosuje się je do wieszania reklam wielkoformatowych.

Z uwagi na fakt, że podnośnik koszowy może być zastosowany od razu po przyjeździe samochodu na miejsce wykonywanej pracy oszczędzamy czas (w przeciwieństwie do rusztowania, które wymaga wzniesienia konstrukcji) dlatego jednostki Straży Pożarnej wyposażone są w podnośniki wykorzystywane podczas akcji ratunkowych, gdzie czas jest czynnikiem decydującym o powodzeniu danej akcji.

Strażacy wykorzystują je nie tylko do gaszenia pożarów, ewakuacji osób z płonącego budynku, ale również do realizacji wielu innych czynności odbywających się na wysokościach, np. usuwanie niebezpiecznych gałęzi drzew po wichurze.

Podnośnik koszowy zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa, urządzenia tego typu podlegają stałej kontroli stanu technicznego przez UDT.

Oczywiście to tylko kilka wybranych przykładów wykorzystania podnośników koszowych, gdyż w praktyce znajdują one zastosowanie w realizacji wielu innych zadań.