Podesty samojezdne – charakterystyka i zastosowanie

Podesty ruchome są obecnie coraz częściej wykorzystywane podczas realizacji różnorodnych prac na wysokościach. W tym artykule wyjaśnimy, co je wyróżnia i jakie jest ich najczęstsze zastosowanie.

Specyfika podestów ruchomych

Podesty ruchome wolnobieżne posiadają platformę roboczą zamontowaną na podwoziu z własnym napędem. Może to być podwozie kołowe lub gąsienicowe (wolnobieżne, nie są dopuszczone do ruchu drogowego). Istotną grupę stanowią podesty samojezdne, które montowane są na podwoziu samochodowym i dopuszczone są do poruszania się po drogach.

Prace na wysokości realizowane są dzięki wysięgnikom oraz platformie roboczej, która przystosowana jest do podnoszenia pracowników. Sama konstrukcja nośna może być różna w zależności od typu podestu. Najczęściej zastosowanie znajdują podesty teleskopowe, nożycowe, przegubowe lub przegubowo-teleskopowe.

Podesty samojezdne zapewniają przede wszystkim mobilność, duży zasięg i wysięg. Dzięki tym cechom umożliwiają bardzo wygodną i sprawną pracę w terenie otwartym.

Przykłady zastosowania podestów samojezdnych

Ze względu na możliwość szybkiego przemieszczania się między różnymi inwestycjami, podesty samojezdne znajdują stosunkowo częste zastosowanie. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie realizowane są prace na wysokościach, a więc przy wycince drzew, myciu okien w biurowcach, pracach remontowych i budowlanych, różnorodnych pracach instalacyjnych i montażowych itd. Używają ich firmy usługowe, energetyczne, budowlane.

Platforma robocza umocowana jest na podwoziu samochodowym, dlatego też podest samojezdny można szybko ustawić na stanowisku, w którym realizowane są prace. Dzięki temu ten typ podestów doskonale sprowadza się przy realizacji zleceń w terenie, np. w parkach czy w przestrzeni miejskiej.

Jeśli chcesz wynająć podest samojezdny lub innego rodzaju podnośnik, zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszej firmy.