Podesty ruchome: przykłady zastosowania w budownictwie
Dodano: 2019-07-30Podesty ruchome to specjalne urządzenia, które pozwalają pracownikom budowlanym sprawnie, wygodnie i bezpiecznie docierać na znaczne wysokości. W tym samym celu wykorzystywane są też w innych miejscach, gdzie konieczna jest realizacja prac na wysokościach. Obecnie coraz częściej używane są jako alternatywa dla tradycyjnych rusztowań, których wznoszenie wymaga znacznie dłuższego czasu. Jedną z ich niewątpliwych zalet jest mobilność.
Alternatywa dla standardowych rusztowań
Jak już zostało wspomniane, podesty ruchome to doskonała alternatywa dla standardowych rusztowań budowlanych. Z ich zastosowaniem można uzyskać takie same rezultaty, a dodatkowo czas realizacji prac budowlanych czy elewacyjnych może być znacząco skrócony. A na placu budowy oszczędność czasu jest równoznaczna z oszczędnością pieniędzy.
Podesty ruchome poruszają się w pionie iw poziomie, dzięki czemu pracownicy nie muszą przemieszczać się samodzielnie po kolejnych kondygnacjach rusztowania. Umożliwiają też dotarcie nawet do trudno dostępnych miejsc. Mogą być używane do transportowania materiałów budowlanych na znaczne wysokości.
Rodzajów podestów i podnośników jest kilka. W branży budowlanej najczęściej zastosowanie znajdują podnośniki koszowe, które są montowane na pojazdach. Zapewniają stabilność i bezpieczeństwo. Niejednokrotnie przydatne okazują się również podesty ruchome przejezdne, które umożliwiają swobodne poruszanie się w ramach platformy oraz przemieszczanie się samej platformy lub całego urządzenia w nowe miejsce.
Inne zastosowanie podestów ruchomych
Plac budowy to nie jedyne miejsce, gdzie zastosowanie znajdują podesty ruchome. Obecnie są one wykorzystywane wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność realizacji prac na wysokościach. Sprawdzają się przy wycince drzew, myciu powierzchni szklanych, pracach remontowo-konserwacyjnych, malowaniu, szpachlowaniu, oklejaniu itp. Używane są w firmach energetycznych, zakładach produkcyjnych czy magazynach. Stosowane są również przez firmy działające w branży reklamowej. W każdym z tych przypadków konieczny jest dobór odpowiedniego typu podestu z uwzględnieniem kluczowych parametrów, takich jak m.in. waga, wielkość i forma kosza, wysokość i precyzja podnośnika, miejsce pracy, udźwig.