Na co zwrócić uwagę przy wynajmie samojezdnych podestów ruchomych?
Dodano: 2020-02-14Korzystanie z podnośników pozwala na komfortowe i bezpieczne wykonywanie prac na wysokości. Urządzenia przeznaczone do tego celu są jednak zwykle dość drogie, a w przypadku, gdy konieczność wykonania robót na większej wysokości pojawia się sporadycznie, zakup jest zupełnie nieopłacalny.
W takiej sytuacji o wiele lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z możliwości wynajmu podnośnika. Urządzenie powinno jednak być w pełni przystosowane do rodzaju wykonywanych prac. Sprawdźmy, na co warto zwrócić uwagę przy wynajmowaniu samojezdnego podestu ruchomego.
Charakterystyka samojezdnych podestów nożycowych
Przy szukaniu odpowiedniego podestu nożycowego do wynajęcia trzeba zwrócić uwagę na jego charakterystykę i dobrze dopasować ją zarówno do miejsca, w którym mają być wykonywane prace, jak i do ich rodzaju. Warto przede wszystkim dostosować rodzaj napędu urządzenia do tego, czy prace mają być realizowane wewnątrz, czy na zewnątrz. W przypadku robót na wysokości prowadzonych w budynku optymalnym rozwiązaniem będzie zazwyczaj sprzęt z napędem elektrycznym. Jedynie w przypadku obiektów o dużej kubaturze i wyposażonych w bardzo sprawne systemy wentylacyjne można zdecydować się na użycie podnośnika z napędem spalinowym.
Najważniejszą cechą wynajmowanego podnośnika będzie niewątpliwie maksymalna wysokość robocza, którą można osiągnąć przy najwyższym uniesieniu podestu. Warto przy tym pamiętać, że niektóre rodzaje prac wymagają dodatkowego „zapasu”, choćby ze względu na specyfikę używanego sprzętu, np. takiego, którego nie można swobodnie unieść do góry.
Poza tym bardzo ważne jest sprawdzenie, jaki powinien być udźwig pomostu roboczego. Będzie to ważne w przypadku, gdy prace muszą być wykonywane przez większą liczbę osób jednocześnie lub wówczas, kiedy potrzebny jest dodatkowy sprzęt, to znaczy, że udźwig pomostu roboczego musi także uwzględniać ciężar narzędzi, materiałów czy urządzeń, które mają być z jego pomocą instalowane.
Ważnym czynnikiem jest również szerokość i długość pomostu roboczego. Niektóre zadania, np. instalowanie metalowych paneli elewacyjnych, wymagają dostępu z obu stron mocowanego elementu. W niektórych przypadkach ważna będzie również możliwość rozszerzenia pomostu. Pomosty z rozkładanym balkonikiem przydadzą się zwłaszcza wtedy, gdy podnośnik nie może podjechać wystarczająco blisko do miejsca, w którym mają być prowadzone prace.