Kto może wypożyczyć podnośnik koszowy bez operatora?

Decydując się na wypożyczenie maszyn czy narzędzi budowlanych, należy pamiętać, że do obsługi niektórych z nich konieczne są specjalne uprawnienia. Dotyczy to przede wszystkim prac realizowanych na wysokościach, w przypadku których ryzyko ewentualnych wypadków jest bardzo duże.

Chociaż nie zawsze uprawnienia te są weryfikowane, to jednak w sytuacji wypadku osoba bez uprawnień nie może liczyć na uzyskanie odszkodowania. Dodatkowo trzeba też wziąć pod uwagę konsekwencje prawne.

Zasady te dotyczą również podnośników koszowych, które mogą być użytkowane wyłącznie przez operatorów z odpowiednimi kwalifikacjami, a więc posiadające uprawnienia UDT. Zważywszy na ten fakt, wynajem podnośnika koszowego wraz z operatorem wydaje się najrozsądniejszym rozwiązaniem. Czy jednak istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu bez operatora?

Wynajem podnośnika koszowego bez operatora — czy to możliwe?

Istnieje możliwość wynajmu podnośnika koszowego bez operatora, jednak trzeba pamiętać, że w takim przypadku sami musimy zadbać o to, aby obsługą sprzętu zajmowała się osoba z odpowiednimi kwalifikacjami.

Aby możliwe było korzystanie z podnośnika koszowego zgodnie z przepisami, pracownik musi mieć prawo jazdy kategorii C (czyli na samochody ciężarowe o masie powyżej 3,5 tony). W przypadku podnośników koszowych o masie do 3,5 tony (rzadziej spotykane), wystarcza posiadanie zwyczajnego prawa jazdy kat. B. Ale to jeszcze nie wszystko. Oprócz tego operator musi mieć uprawnienia wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego w kategorii IP. Żeby je uzyskać, należy zdać egzamin UDT, potwierdzający stosowne umiejętności. Uprawnienia na podnośnik koszowy wydawane są bezterminowo i obowiązują na terenie całej Polski. Jeśli więc firma wypożyczająca podnośnik koszowy posiada pracownika z takimi uprawnieniami, może zdecydować się na wynajem bez operatora.

Wynajem podnośnika koszowego z operatorem

Nasza firma zapewnia wynajem podnośników koszowych wraz z obsługą operatorów. Są to fachowcy posiadający nie tylko wszystkie niezbędne uprawnienia do obsługi tego rodzaju zwyżek, ale również doświadczenie. Dzięki temu wszelkie prace realizują bezpiecznie, szybko oraz precyzyjnie. Decydując się na wynajem z operatorem, masz pewność, że zlecone zadanie wykonane zostanie prawidłowo, terminowo i zgodnie z wszelkimi zasadami BHP.

Zapraszamy do skorzystania z usług naszej firmy.