Jakie podnośniki sprawdzają się najlepiej w trudnych warunkach terenowych?

Podnośniki koszowe służą do wykonywania prac na wysokościach. Dzięki nim pracownik może w sposób bezpieczny i wygodny wykonać odpowiednie czynności, zazwyczaj o charakterze technicznym bądź prewencyjnym. Korzystając z nich, nie naraża się na upadek z wysokości, uszkodzenie urządzenia bądź też niedokładne wykonanie powierzonych zadań. Jaki podnośnik użyć w terenie?

Rodzaje podnośników stosowanych do prac na wysokościach?

Urządzenia podnośnikowe możemy podzielić na takie, które przeznaczone są do pracy w warunkach typowo przemysłowych – a więc teren płaski, utwardzony i przyczepny. Drugą grupę stanowią te z podwoziami o szerokich możliwościach terenowych. Jednym z zagadnień towarzyszącym pracom z użyciem podnośników koszowych jest praca w terenie o utrudnionej topografii. Chodzi przede wszystkim o teren nierówny i nieutwardzony. Nie każde urządzenie, nawet nowoczesne i bardzo skomplikowane, nadaje się do tego typu prac.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru podnośnika do prac w terenie?

Pierwszym istotnym parametrem, na jaki należy zwrócić uwagę, jest prześwit trakcyjny, wyrażony w centymetrach pod najniższymi elementami podwozia a gruntem. Dzięki temu nie dojdzie do utyku pojazdu na pagórkach czy grząskim miejscu.  Ważne są też dopuszczalne kąty natarcia i zejścia górzystego wyrażone w stopniach. Grząski teren z koeli każe zwrócić uwagę na jednostkowy nacisk na powierzchnię wyrażony w kilogramach na centymetr kwadratowy i możliwości trakcyjne samej jazdy.

W terenie poradzą sobie podnośniki o dużych i szerokich pneumatycznych kołach jezdnych, odpowiednio dobranych do ich wagi, najlepiej z napędem na dwie osie oraz terenowym bieżnikiem ogumienia. Pomocne mogą być też długie łapy podporowe o szerokich płytach kontaktowych z gruntem. W trudniejszych warunkach warto zabrać ze sobą dodatkowe podkładki podłapowe, jeszcze bardziej zwiększające powierzchnię podporową urządzenia. Proporcje urządzenia muszą zwiększać jego stabilność przy ewentualnych niespodziewanych przechyłach, a więc takie o dużym polu szerokości w stosunku do wysokości konstrukcji.