Jakie podnośniki można stosować wewnątrz obiektów?

Podnośniki koszowe umożliwiają prowadzenie wielu prac w terenie oraz wewnątrz obiektów, na przykład hal magazynowych i produkcyjnych. Dzięki podnośnikom nie ma konieczności rozstawiania rusztowań ani korzystania z drabin a prace wykonywane z platformy roboczej są całkowicie bezpieczne. Podnośniki koszowe ze względu na sposób podnoszenia można podzielić na:

  • Podnośniki nożycowe – mechanizm podnoszenia opiera się na konstrukcji krzyżujących się ramion, które prostują się w czasie unoszenia kosza;
  • Podnośniki teleskopowe – zbudowane są z wysuwanego ramienia lub kilku ramion;
  • Podnośniki przegubowe – posiadają łamane ramiona, co pozwala na swobodne manewrowanie.

We wnętrzach mogą być stosowane wyłącznie podnośniki z napędem elektrycznym. Podnośnik nożycowy musi być ustawiony bezpośrednio pod miejscem wykonywania prac, ponieważ kosz unosi się jedynie do góry. Większą swobodę oferują podnośniki teleskopowe i przegubowe, które dzięki wychylnym ramionom umożliwiają dotarcie w trudno dostępne miejsca. Zalety podnośnika nożycowego elektrycznego to stosunkowo niewielkie gabaryty oraz kompaktowa budowa. Właśnie dlatego ten typ podnośnika koszowego częściej wybierany jest do prac wewnątrz obiektów.

Zastosowanie podnośników koszowych na halach

Podnośnik nożycowy idealnie sprawdza się do prac na wysokościach z wykorzystaniem specjalistycznych narzędzi, które ze względu na swoją masę nie mogą zostać przypięte do pasa monterskiego. Obszerna platforma robocza unosi na odpowiednią wysokość pracownika wraz z całym osprzętem. Podnośnik nożycowy wykorzystywany jest do prac instalacyjnych oraz napraw elementów instalacji elektrycznych, oświetleniowych oraz klimatyzacji i wentylacji, a także do prac wykończeniowych w wysokich pomieszczeniach. Z platformy podnośnika można także dokonywać montażu i napraw regałów wysokiego składowania.