Jak bezpiecznie używać podnośniki teleskopowe?
Dodano: 2020-09-22Podnośniki teleskopowe to uniwersalne maszyny, które znajdują obecnie zastosowanie w wielu obszarach. Wykorzystywane są w budownictwie, przemyśle, rolnictwie czy branży magazynowej. Są wielofunkcyjne, więc okazują się przydatne podczas wielu różnorodnych prac. Aby jednak w pełni wykorzystać potencjał podnośników teleskopowych, zapewniając wszystkim pracownikom maksimum bezpieczeństwa, trzeba przestrzegać kilka podstawowych zasad eksploatacyjnych.
Najważniejsze zasady bezpiecznej pracy z podnośnikiem teleskopowym
-
- Podstawą jest dobry stan techniczny podnośnika teleskopowego. Na bezpieczeństwo pracy wpływa przede wszystkim stan techniczny podnośnika, który powinien być nienaganny pod każdym względem. Maszyny muszą przechodzić regularne przeglądy UDT. Dodatkowo przed każdym użyciem operator powinien wizualnie ocenić stan techniczny urządzenia, z którego będzie korzystał. W przypadku wykrycia jakichkolwiek usterek należy wstrzymać się z pracą. Przed przystąpieniem do wykonywania czynności podnośnikiem warto też wykonać krótki test sprawdzający, polegający na m.in. kontroli sprawności sterowania koszem itd. Podnośnik musi być też prawidłowo wypoziomowany, aby miał zapewnione stabilne podłoże. Dopiero kiedy operator jest pewny, że stan techniczny maszyny jest dobry i spełnione zostały wszystkie wymagania BHP, może rozpocząć działania z podnośnikiem teleskopowym. Jeśli wynajmujesz podnośnik teleskopowy w naszej firmie, dbamy o to, aby w twoje ręce trafiła całkowicie sprawna maszyna. Naszym obowiązkiem jest wykonywanie wszystkim przeglądów, konserwacji, napraw, a także szczegółowej kontroli przed udostępnieniem sprzętu klientowi. Otrzymujesz od nas podnośnik, który jest w pełni gotowy do pracy.
-
- Niezbędne kwalifikacje operatora. Bezpieczeństwo pracy z podnośnikiem teleskopowym zależy też od umiejętności operatora, które muszą być potwierdzone stosownymi uprawnieniami. Operatorem może być osoba, która ukończyła kurs UDT, a następnie zdała stosowny egzamin. Oprócz tego osoba wykonująca pracę na podnośniku musi być wypoczęta, trzeźwa, w pełni sprawna i — co najważniejsze — odpowiedzialna.
-
- Praca w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Podczas pracy na wysokościach z zastosowaniem zwyżek takich jak np. podnośniki teleskopowe, na bezpieczeństwo wpływają również panujące warunki atmosferyczne. Najlepsze warunki panują podczas bezwietrznej pogody, gdy nie występują opady. Niestety w naszej strefie klimatycznej opady i wiatr często się zdarzają. Można pracować podczas deszczu, śniegu czy wiatru, ale tylko wtedy, gdy ich intensywność pozwala na bezpieczne wykonywanie czynności i przy zachowaniu szczególnej ostrożności. Zgodnie z normą EN 280 można kontynuować pracę na podnośniku, jeśli prędkość wiatru nie przekracza 12,5 m/s. W trudnych warunkach pogodowych trzeba zwrócić uwagę na to, czy podłoże jest stabilne, a pracownik znajdujący się w koszu ma zapewnioną odpowiednią ochronę przed poślizgnięciem.
-
- Odpowiednie zabezpieczenie miejsca pracy. Miejsce, na którym stoi i pracuje podnośnik teleskopowy, musi być odpowiednio zabezpieczone poprzez zastosowanie np. taśmy ostrzegawczej lub pachołków. O odpowiednie zabezpieczenia należy dbać szczególnie wtedy, gdy prace realizowane są w terenie zabudowanym, do którego dostęp mogą mieć osoby postronne.
- Przestrzeganie zasad instrukcji obsługi podnośnika teleskopowego. Każdy operator zobligowany jest do przestrzegania zasad eksploatacji danego podnośnika teleskopowego, które określone są w instrukcji obsługi. Pamiętaj też, że nigdy nie można przekraczać jego maksymalnego udźwigu.