Ile waży podnośnik koszowy?

Wynajem podestów ruchomych to dobre rozwiązanie w czasie prac na dużych wysokościach. Tego typu maszyny służą do przemieszczania osób i materiałów w pionie, jak i poziomie. Czym się charakteryzuje i ile waży podnośnik koszowy? Czytaj dalej, aby się o tym dowiedzieć!

Podnośnik koszowy – jak jest zbudowany?

Podnośnik koszowy, który wyposażony jest w specjalną platformę, czyli kosz lub gondolę, pozwala pracownikom na sprawną realizację powierzonych zadań. Wynajem podestów ruchomych jest szczególnie trafnym wyborem w czasie prowadzenia prac budowlanych i montażowych na wysokościach. Również jest bardzo pomocna we wszelkich pracach związanych z czyszczeniem elewacji czy przycinkom drzew.

Wyróżniamy kilka typów podestów ruchomych:

  • wiszące,
  • masztowe,
  • przejezdne,

Ze względu na rodzaj napędu podnośniki dzielimy na:

  • ręczne,
  • hydrauliczne,
  • elektryczne.

Pojazdy z podnośnikami składają się z ramienia teleskopowego osadzonego na podwoziu samochodowym i kosza, który umieszczony jest na końcu tego ramienia. Poszczególne modele podnośników różnią się między sobą udźwigiem oraz zasięgiem wysięgnika. Pojazdy te muszą posiadać aktualny przegląd Urzędu Dozoru Technicznego, a ich obsługa wymaga posiadania uprawnień i przestrzegania przepisów BHP.

Ile waży podnośnik koszowy?

Masa własna podnośnika koszowego jest bardzo istotnym parametrem, ponieważ tak naprawdę to ona przesądza o tym, czy dany typ podłoża stanowi wystarczające podparcie dla urządzenia. W zależności od wielkości podnośnika waga będzie się różnić. Podnośniki koszowe na samochodach mogą mieć zasięg od 17 do 42 metrów oraz możliwości udźwigu aż do 500 kg. Na przykład podnośnik koszowy 20 m, jest pojazdem dźwigniowym do zleceń różnego rodzaju. Multitel MX20 to elastyczny podnośnik koszowy umiejący unieść ciężar do 200 kg na maksymalną wysokość roboczą 20 metrów, maksymalny wysięg na stronę, wynosi 9,7 m. Cały podnośnik koszowy waży 3 500 kg a jego maksymalna szerokość rozstawienia to 3.15 metra, z kolei jego maksymalna wysokość to 25 metrów.