Gdzie wykorzystuje się podnośniki na przyczepkach?
Dodano: 2021-07-22Praca na wysokościach nie byłaby możliwa bez zastosowania podnośników. Nie tylko ułatwiają one dostęp, ale przede wszystkim zapewniają maksymalne bezpieczeństwo pracowników wykonujących swoje obowiązki w niebezpiecznych warunkach. W zależności od rodzaju prac wyróżnia się różnego typu podnośniki. W sytuacjach wymagających szczególnej mobilności stosuje się zwyżki montowane na przyczepkach. Czym się one charakteryzują i do jakiego typu prac można je wykorzystać?
Największa zaleta – mobilność
Podnośniki na przyczepkach stosowane są zazwyczaj tam, gdzie podłoże ma ograniczoną nośność, co umożliwia ich niska masa i niewielkie rozmiary transportowe. Największą zaletą tego typu zwyżek jest ergonomia i mobilność – można je transportować na przyczepie własnego pojazdu. Zbudowane są podstawy oraz zwrotnego wysięgnika z koszem. Taka budowa umożliwia swobodne manewrowanie podnośnikiem, a co za tym idzie, pracę w trudno dostępnych miejscach jak elewacje budynków czy wysokie drzewa. Aby zapewnić bezpieczeństwo w trakcie pracy, należy wybrać odpowiednio wyważony sprzęt, a także oszacować maksymalną i minimalną wysokość, na którą można unieść konstrukcję.
Zastosowanie zwyżek montowanych na przyczepkach
Zwyżki na przyczepkach mają szerokie zastosowanie w pracach remontowych, renowacyjnych, montażowych, konserwacyjnych czy budowlanych. Wykorzystuje się je m.in. do czyszczenia, malowania lub konserwacji elewacji zewnętrznej, rynien, okien biurowców i innych budynków, do renowacji obiektów sakralnych, usuwania aktów wandalizmu na wysokościach, naprawiania dachów mocno spadzistych, odśnieżania dachów, usuwania gałęzi w pobliżu sieci elektrycznych czy zbierania owoców z wysokich drzew.
Ze względu na zróżnicowaną wysokość roboczą oraz stosunkowo niską wagę, podnośniki na przyczepkach wykorzystuje się także do prac na podłożu o mniejszej wytrzymałości np. na boiskach i w halach sportowych. Ponadto zwyżki na przyczepkach często wyposażone są w różne rodzaje napędu: elektryczny i benzynowy lub diesel, przez co mogą być stosowane również wewnątrz budynków np. w halach przemysłowych czy na planach filmowych bez ryzyka emisji szkodliwych substancji.