Gdzie można wykorzystać podnośniki nożycowe?

Różne konstrukcje podnośników ułatwiają prowadzenie prac na wysokości o rozmaitej charakterystyce. Rodzaj mechanizmu podnoszącego kosz lub platformę roboczą przesądza o tym, w jaki sposób można wykorzystać konkretny sprzęt. Podnośniki koszowe ze względu na swoją specyfikę nadają się znakomicie do zadań, przy których jest potrzebne zarówno uniesienie platformy roboczej na określoną wysokość, jak i wysięg boczny.

Urządzenia tego typu mają jednak również swoje ograniczenia, choćby związane z potrzebną do pracy wolną przestrzenią. Podnośniki nożycowe mogą wprawdzie przemieszczać podest jedynie w jednej płaszczyźnie, jednak oferują również możliwość pracy tam, gdzie ilość dostępnego miejsca jest bardzo ograniczona. Przyjrzyjmy się bliżej możliwym obszarom zastosowań tych maszyn.

 

Zastosowanie podnośników nożycowych

Podnośniki nożycowe działają za sprawą mechanizmu składającego się z par współpracujących ze sobą nożyc, które są składane lub rozkładane dzięki siłownikom hydraulicznym. Podest roboczy podnośnika nożycowego może być więc bardzo płynnie umieszczony na wybranej wysokości. Cechą charakterystyczną podnośników nożycowych jest to, że platforma robocza może się poruszać jedynie w pionie. Ze względu na swoją konstrukcję podnośniki tego typu oferują bardzo dużą stabilność oraz dobre parametry udźwigu.

 

Budowa podnośników nożycowych nie oznacza jednak, że za ich pomocą nie można wykonywać prac na nieco większej przestrzeni. Platforma robocza może bowiem mieć dość znaczną długość, sięgającą, w zależności od parametrów konkretnego urządzenia nawet kilku metrów. Podnośniki nożycowe są zwykle umieszczane na podwoziu umożliwiającym łatwe przemieszczanie urządzenia. Nie ma więc problemu z przesunięciem sprzętu w inne miejsce.

 

Obszar zastosowania podnośników nożycowych jest szeroki. Bardzo dobrze sprawdzają się one przy pracach instalacyjnych i różnego typu naprawach. Bez problemu można z nich korzystać we wnętrzu różnych obiektów, np. hal produkcyjnych czy magazynów. Nadają się również znakomicie przy robotach prowadzonych na zewnątrz.

 

Podnośniki nożycowe można wykorzystywać przy montażu urządzeń oraz pracach wykończeniowych i budowlanych. Mogą być przydatne również przy wymianie oświetlenia, montażu przeszkleń, elementów elewacji czy różnych konstrukcji. Stosunkowo często podnośników nożycowych używa się podczas prac konserwacyjnych czy czyszczenia wyżej umieszczonych elementów. Jednym z popularniejszych zastosowań tego sprzętu jest serwisowanie maszyn i urządzeń o dużych gabarytach.