Czym są i jak działają podnośniki nożycowe?

Podnośniki nożycowe należą do głównej grupy przejezdnych podestów ruchomych oraz podgrupy podestów wolnobieżnych. Kryterium klasyfikacyjnym jest rodzaj konstrukcji nośnej, podpierającej platformę roboczą. Podnośniki nożycowe wykorzystywane są do przeprowadzania prac na wysokościach. Sprawdźmy, czym charakteryzują się nożycowe podesty ruchome oraz jaka jest zasada ich działania.

Podnośniki nożycowe – charakterystyka

Podnośniki nożycowe to jedne z wielu rodzajów podestów ruchomych. Ich konstrukcja nie ogranicza przestrzeni roboczej, ponieważ nie zajmuje zbyt wiele miejsca. Konstrukcja nośna podnośników nożycowych ma postać dwóch dźwigni dwuramiennych, które połączone są na środku sworzniem. Umożliwia on  obrót dźwigni i składanie oraz rozkładanie mechanizmu nożycowego, a jednocześnie ruch platformy roboczej w pionie. Podnośniki nożycowe zawierają jedną lub kilka par nożyc. Za ich składanie i rozkładanie odpowiadają siłowniki hydrauliczne.

Podnośniki nożycowe są funkcjonalne, mobilne i wygodne w obsłudze. Wyróżniają się wysoką wytrzymałością i dużym udźwigiem. Umożliwiają pracę ludzi na wysokościach i przemieszczanie osób na stanowiska robocze. Ich przykładowe zastosowanie to montaż instalacji elektrycznych, grzewczych i klimatyzacyjnych. Wykorzystywane są także podczas remontów, np. malowania lub instalowania małych elementów wyposażenia budynku.

Podnośnik nożycowe – zasada działania

Podnośniki nożycowe steruje się z pulpitu sterującego, który jest umieszczony na platformie roboczej. Za jego pomocą możliwe jest przemieszczanie podnośnika oraz podnoszenie platformy w osi pionowej na odpowiednią wysokość. Platforma robocza wyposażona jest w barierki zabezpieczające przed upadkiem z wysokości. Bezpieczeństwo osób, obsługujących podnośniki nożycowe, zapewniane jest przez szereg systemów zabezpieczających. Składają się na nie elementy hydrauliczne oraz układy elektroniczne. Cylindry hydrauliczne wyposażone są w zawory bezpieczeństwa. Siłowniki hydrauliczne umieszczone są pomiędzy podstawą podnośnika, a ramionami nożyc lub bezpośrednio pomiędzy nożycami. Podnośniki nożycowe zasilane są spalinowo lub elektrycznie (przy pomocy baterii akumulatorów).