Czym charakteryzują się podnośniki teleskopowe typu spider?

Do wykonywania prac w trudno dostępnych miejscach wykorzystuje się różne modele podnośników, które umożliwiają stabilne podnoszenie na określone wysokości. Podnośniki mogą być zasilane elektrycznie lub spalinowo. W zależności od przeznaczenia dostępne są również jako osobne urządzenia bądź też w wersji podnośników zamontowanych na pojazdach ciężarowych. Wśród najpopularniejszych modeli podnośników wyróżnia się podnośniki koszowe, nożycowe, masztowe oraz teleskopowe, które znacząco się od siebie różnią. W ostatniej kategorii można znaleźć podnośniki teleskopowe spider o specjalnym przeznaczeniu. Sprawdź, co je charakteryzuje i do jakich typów prac są wykorzystywane.

Co wyróżnia podnośniki teleskopowe typu spider?

Podnośniki teleskopowe wyróżniają się możliwością obrotu o 360 stopni. Ich ramię może być składane lub rozkładane do pożądanych w danej chwili wysokości dzięki zastosowaniu charakterystycznego łamania ramienia na trzy, lub cztery części. W ten sam sposób konstruuje się podnośniki teleskopowe typu spider. Tym, co je jednak odróżnia od klasycznych podnośników teleskopowych, jest przede wszystkim mobilne podwozie składające się z czterech odnóży przypominających kończyny pająka. „Nogi” takiego podnośnika można swobodnie regulować i ustawiać pod różnymi kątami oraz na różnych wysokościach. Dzięki temu przy wykonywaniu czynności nie trzeba zmieniać miejsca podnośnika, a jedynie można zmienić jego pozycję. Taka możliwość znacznie ułatwia pracę i przyspiesza realizację zleceń.

Do czego wykorzystuje się podnośniki teleskopowe typu spider?

Mobilne podnośniki teleskopowe typu spider znajdują zastosowanie na placach budowy oraz przy remoncie obiektów. Dzięki przegubowej konstrukcji ich ramienia można dotrzeć do trudno dostępnych miejsc np. na fasadzie budynków. Oprócz tego korzysta się z nich także przy wszelkiego rodzaju pracach konserwacyjnych w obiektach sportowych czy halach magazynowych. Często wykorzystuje się je też do pracy w ograniczonych przestrzeniach np. w centrach miast, zwłaszcza na wąskich uliczkach, w których wykonywanie manewrów jest ograniczone. Za użyciem nowoczesnych podnośników teleskopowych typu spider przemawia przede wszystkim możliwość regulacji podwozia bez konieczności zmiany miejsca całego urządzenia. Wśród innych zalet wymienić można też dużą wytrzymałość, stabilność oraz wysoki udźwig do 200 kg.