Czy można pracować na podnośnikach w trakcie opadów deszczu i śniegu?

Jesienna i zimowa pogoda stanowi nie lada wyzwanie dla osób pracujących na wysokości. Aby zachować najwyższy poziom bezpieczeństwa należy przestrzegać określonych zasad i stosować dodatkowe środki ochrony. W niektórych warunkach praca na wysokości jest zabroniona. Tutaj wliczamy np. oblodzone konstrukcje, silny wiatr powyżej 10m/s, silny mróz poniżej -15 stopni, gęsta, opadająca mgła, opady śniegu i deszczu. Burza również wyklucza pracę na podnośnikach

Bezpieczeństwo pracownika

Bezpieczeństwo pracownika jest najwyższym priorytetem. A szczególnie należy zadbać o niego przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Istotne jest regularne sprawdzanie stanu technicznego podnośników, ale również doświadczenie operatora.

Wiatr, a praca na wysokości

Idealne warunki do pracy na podnośniku to bezwietrzny i słoneczny dzień. Niestety takie sprecyzowane warunki nie występują często. Najwyższa siła wiatru do pracy na podnośniku to km/h. Siła ta jest ściśle określona w normach. Każdy podest posiada opis dotyczący siły wiatru, przy której może pracować. Siłę wiatru mierzymy za pomocą anemometru. Jeśli wynik przekroczy dopuszczalną normę operator powinien zrezygnować z pracy. Niezwłocznie należy zrezygnować z pracy również wtedy kiedy mamy do czynienia z gwałtownymi podmuchami.

Opady deszczu, a praca na wysokości

Intensywny deszcze lub śniegu jest zagrożeniem. Można pracować podczas opadów deszczu czy śniegu, ale należy zachować podwójną ostrożność. Pracownik może się poślizgnąć. Dlatego stosuje się wtedy uprzęż z liną asekuracyjną. Dokładnie zapięta uprząż chroni przed upadkiem. Długo padający deszcz może również powodować przesiąkniecie gruntu. Co może doprowadzić do osunięcia się konstrukcji.