Czy każdy podnośnik można zamontować na samochodzie?

Wykonywanie prac na wysokości wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań jest użycie właściwego podnośnika, który pozwoli na dotarcie na potrzebną wysokość wraz z niezbędnym ekwipunkiem czy materiałami oraz szybkie ukończenie zadania. W zależności od jego charakteru trzeba dobrać właściwe urządzenie. Do najbardziej uniwersalnych opcji należy skorzystanie z podnośnika koszowego na samochodzie. Przekonajmy się, czy każdy podnośnik może być w taki sposób montowany i sprawdźmy, czym wyróżniają się podnośniki instalowane na samochodach.

Rodzaje podnośników do prac na wysokości

Podnośniki do prac na wysokości są wytwarzane w kilku odmianach, różniących się swoimi możliwościami. Podnośniki nożycowe to urządzenia, w których platforma robocza jest unoszona w górę wskutek pracy systemu połączonych ze sobą ramion tworzących pary charakterystycznych X-ów złączonych swymi wierzchołkami. Dzięki zmianie położenia pary dolnych końców ramion będących najniższym poziomem całej struktury kolejne połączenia wierzchołków zbliżają się do siebie, przez co całość ulega wydłużeniu i unosi się do góry. Inną konstrukcję mają podnośniki koszowe. Tu za ruch kosza odpowiada wahadłowe unoszenie kolejnych ramion (podnośniki przegubowe) albo ich wydłużanie (podnośniki teleskopowe). Dostępne są także wersje przegubowo-teleskopowe, w których współdziałają oba mechanizmy.

Podnośniki montowane na samochodach

Na samochodach montuje się podnośniki koszowe, ponieważ oferują one nie tylko możliwość przemieszczania w pionie, ale także spory wysięg boczny. W połączeniu z obrotową podstawą, na jakiej są zainstalowane ramiona, daje to znaczną łatwość w docieraniu do miejsc położonych dalej od samego auta. Dzięki temu podnośniki na samochodach dobrze sprawdzają się przy pracach w terenie, ponieważ pojazd nie musi podjeżdżać do samej powierzchni, na której będą prowadzone prace. Podnośniki tego rodzaju powstają przez montaż specjalnie do tego przeznaczonego kompletnego urządzenia na podwoziu auta dostawczego albo ciężarówki.