Czy istnieje dopuszczalna maksymalna liczba osób przebywających na podnośniku koszowym?

Podnośniki koszowe mogą mieć różny udźwig. Jest to bardzo istotny parametr, który należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu podnośnika na wynajem. Udźwig decyduje bowiem o tym, ile osób wraz ze sprzętem może przebywać na podeście. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że pod pojęciem udźwigu kryje się ciężar, który może zostać wniesiony do góry. A zatem im więcej narzędzi i sprzętów znajdzie się na platformie, tym mniej ludzi może przebywać na podnośniku koszowym. Podnośniki mogą mieć udźwig na poziomie:

  • 200 kg
  • 265 kg
  • 350 kg
  • 500 kg

Oprócz tego podnośniki koszowe mogą mieć różny obszar pracy, co zależy od maksymalnego wychyłu bocznego zwyżki i możliwej do osiągnięcia wysokości. Ważne są także wymiary kosza.

Poza tym warto wiedzieć, że na rynku dostępne są różne rodzaje podnośników. Są to podnośniki teleskopowe, przegubowe, nożycowe i masztowe, które różnią się sposobem i parametrami pracy, czyli podnoszenia kosza.

Co wpływa na maksymalny udźwig podnośnika koszowego?

Masa, jaką może podnieść do góry podnośnik koszowy, wynika w znacznej mierze ze specyfiki technicznej konkretnego modelu. Maksymalnych wartości udźwigu podnośników nie należy przekraczać, ponieważ może to powodować zagrożenie dla pracowników znajdujących się w koszu oraz wszystkich osób będących w pobliżu.

Udźwig wynika bezpośrednio z maksymalnego wychyłu bocznego – im wartość wychyłu jest większa, tym wysokość podnoszenia oraz maksymalny udźwig są niższe. Oprócz tego o maksymalnych wartościach udźwigu decydują masa urządzenia i zastosowany napęd. Zazwyczaj większe ciężary mogą podnosić cięższe pojazdy. Producenci podnośników zawsze podają sumę wszystkich ładunków, jakie mogą zostać bezpiecznie przetransportowane na określone wysokości.