Charakterystyka podnośników teleskopowych elektrycznych
Dodano: 2021-01-15Elektryczne podnośniki teleskopowe to rodzaj podestów ruchomych, które są niezbędne przy pracach we wszystkich dużych halach i magazynach, na placach budowy. Szczególnie polecane są w zamkniętych obiektach, ponieważ nie emitują spalin.
Silniki elektryczne wymagają jedynie doładowania co jakiś czas baterii. Pojemność baterii zależy od rodzaju podnośnika. Pamiętajmy więc, że w pobliżu miejsca, gdzie będziemy pracować, musi znajdować się źródło energii. Podnośniki teleskopowe przydają się także w rolnictwie, lecz tam mogą okazać się lepsze podnośniki spalinowe, które mogą przez wiele godzin pracować na otwartej przestrzeni.
Dzięki elektrycznym podnośnikom teleskopowym można dostać się do urządzeń i materiałów położonych na dużych wysokościach, a także dokonać niezbędnych prac remontowych i konserwacyjnych. Maszyny te zbudowane są z napędzanej elektrycznie podstawy na dwóch lub czterech kołach, wysuwanego hydraulicznie kilkunasto- lub kilkudziesięciometrowego ramienia zakończonego koszem, do którego wchodzi pracownik. Kosz jest wysoki i gwarantuje bezpieczeństwo osobie korzystającej z podnośnika. Ramię podnośnika może być proste albo łamane (przegubowe), co zwiększa pole manewru o zasięg boczny. Dzięki niemu możliwe jest dostanie do się do trudno dostępnych miejsc i obiektów na wysokościach, gdzie nie można dostać się z drabiny, z podnośnika o prostym ramieniu ani podnośnika nożycowego.
Większość maszyn ma wysokość około 20 metrów i udźwig około 200 kg. Ich waga waha się najczęściej w przedziale od 2 tysięcy do 8 tysięcy kg.
Zakup czy wynajem?
Ogromne i ciężkie maszyny pracują nieustannie w wielkich magazynach, w których bez przerwy zbierany jest towar, na przykład na zamówienia do sklepów. Podobnie przy wypakowywaniu towaru, który ciągle jest przywożony, podnośniki są potrzebne przez cały czas. Takie firmy muszą kupić, najczęściej kilka lub kilkanaście maszyn.
W sytuacji, gdy potrzebna jest przebudowa lub naprawa elementów położonych na dużych wysokościach, przedsiębiorstwa decydują się na wynajem maszyn.
Niezależnie od tego, czy podnośnik jest zakupiony, czy tylko wypożyczony, ważne jest dokładne czytanie instrukcji. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym i prawidłowym ładowaniu akumulatorów. W przeciwnym wypadku może zdarzyć się niemiła sytuacja w postaci nagłego braku zasilania. Przestrzeganie zasad korzystania z maszyny sprawi, że dłużej zachowają one swoja sprawność i nie narażą użytkownika na koszty związane z awarią.