Charakterystyka podnośników masztowych

Bezpieczne i efektywne prowadzenie robót na wysokości wymaga korzystania z właściwego sprzętu. Jednym z najbardziej popularnych i opłacalnych rozwiązań jest wynajęcie odpowiedniego podnośnika, który pozwoli na umieszczenie platformy roboczej na właściwej wysokości oraz sprawną realizację zadania. Dla optymalizacji całego procesu najlepiej zdecydować się na typ urządzenia w pełni dostosowany do charakteru prac oraz przestrzeni, w której będą się one odbywać. W wielu sytuacjach optymalnym wyborem będzie podnośnik masztowy. Przekonajmy się, czym wyróżniają się tego rodzaju konstrukcje i gdzie się je zwykle wykorzystuje.

Do czego służą podnośniki masztowe?

Podnośniki masztowe to urządzenia, które są wykorzystywane do transportu pionowego. W zależności od maksymalnej wysokości roboczej są dostępne w wersjach mobilnych i stacjonarnych. Podnośniki stacjonarne są na ogół używane do szybkiego przemieszczania ekip budowlanych na wyższe kondygnacje budynków, podobnie jak klasyczne dźwigi osobowe. Sprzęt mobilny jest stosowany raczej przy robotach montażowo-instalacyjnych, a także przy wszelkiego rodzaju przeglądach lub pracach konserwacyjnych. Ze względu na swoją konstrukcję mobilne podnośniki koszowe wymagają znacznie mniej miejsca do rozstawienia niż podnośniki teleskopowe, dobrze sprawdzają się więc podczas robót wykonywanych we wnętrzu budynków. Działając podobnie jak podesty nożycowe, mogą jednak zwykle zaoferować o wiele większą wysokość roboczą.

Jak działają podnośniki masztowe?

Podnośniki masztowe wyróżniają się charakterystyczną konstrukcją. Ich platforma robocza porusza się dzięki specjalnemu masztowi, który może być stałą konstrukcją np. wykonywaną z odpowiednich kratownic albo mieć postać masztu rozkładanego teleskopowo, gdzie poszczególne segmenty wysuwają się kolejno za sprawą siłowników hydraulicznych. W konstrukcjach stałych platforma robocza porusza się wzdłuż masztu, w urządzeniach mobilnych podnosi się wraz z rozkładaniem tworzących go elementów. Jedną z największych zalet korzystania z mobilnych podnośników masztowych są ich kompaktowe rozmiary, sprawiające, że mogą one być używane tam, gdzie nie ma możliwości wprowadzenia innego urządzenia ze względu na brak miejsca czy zbyt małą wytrzymałość nawierzchni.