Cechy charakterystyczne podnośników teleskopowych

Podnośniki teleskopowe to jeden z wielu rodzajów podestów ruchomych. Umożliwiają bezpieczną pracę na wysokościach i doskonale nadają się do użytku w miejscach trudno dostępnych. Spełniają wysokie standardy bezpieczeństwa i produkowane są zgodnie z restrykcyjnymi normami międzynarodowymi i europejskimi. Wykorzystywane są w budownictwie i różnych gałęziach przemysłu.

 

Jak działają podnośniki teleskopowe?

Podnośniki teleskopowe należą do wolnobieżnych podestów ruchomych i wyposażone są w napęd na dwa lub cztery koła. Posiadają zasilanie elektryczne lub spalinowe. Podstawę konstrukcji podnośników teleskopowych stanowi wysuwane ramię. Zbudowane są z jednego lub kilku członów teleskopowych, które wsuwają się jeden w drugi. Człony teleskopowe wysuwają się z siebie nawzajem w sposób płynny i skoordynowany w zależności od potrzeb. Poszczególne elementy ramienia teleskopowego wysuwają się przy pomocy siłownika hydraulicznego oraz łańcuchów lub lin. Ramie teleskopowe może być zakończone ramieniem pomocniczym lub bezpośrednio koszem. Kosz służy do transportu ludzi na zadaną wysokość i wyposażony jest w system stabilizacji pozycji pionowej. Podnośniki teleskopowe wyposażone są dodatkowo w blokadę niebezpiecznych ruchów podczas pracy. Można je obsługiwać z pulpitu, który jest zamontowany na podstawie podestu lub w koszu.

 

Czym się charakteryzują podnośniki teleskopowe?

Podnośniki teleskopowe wykorzystywane są do przeprowadzania skomplikowanych prac na wysokościach. Używa się ich nie tylko w budownictwie i przemyśle (między innymi przemyśle stoczniowym), ale również w przestrzeni miejskiej – mycie okien w wieżowcach, pielęgnacja drzew czy ubieranie choinek na rynkach nie byłoby bez nich możliwe. Podnośniki teleskopowe charakteryzują się możliwością obrotu nawet o 360 stopni. Po złożeniu członów teleskopowych podest ruchomy zmniejsza swoje gabaryty i stają się kompaktowe. Jednocześnie po rozłożeniu ramienia, może osiągać bardzo duże zasięgi boczne. Ich eksploatacja jest łatwa i bezawaryjna.